Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Rząd PiS kolejny raz szkodzi Łodzi

Nie będzie statusu uczelni badawczych dla łódzkich szkół wyższych. Reforma rządu PiS i ministra Gowina oraz całkowity brak wsparcia ze strony posłów PiS sprawił, że po raz kolejny Łódź została pominięta. O powody pominięcia Łodzi i bezczynności posłów partii rządzącej pytał poseł Lewicy Tomasz Trela i łódzka radna miejska Agnieszka Wieteska.

 

Słyszymy i słyszeliśmy o dobrej reformie szkolnictwa wyższego, o tym jak to szkoły wyższe mają być dofinansowane. Słyszeliśmy też szumne zapowiedzi w naszym mieście, że uczelnie wyższe mają szansę otrzymać status uczelni badawczych. Czekaliśmy na rozstrzygnięcie i okazało się, że trzy łódzkie uczelnie - Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Medyczny znalazły się w drugiej dziesiątce, a co za tym idzie nie otrzymają ani statusu uczelni badawczych, ani wyższego budżetu - mówił poseł Lewicy Tomasz Trela. 

 

Poseł Trela zauważył, że choć powołano niezależną komisję, to pamiętać trzeba, że nie raz już pomijano Łódź w największych rządowych projektach. Dlatego zapowiedział wystąpienie do ministra Gowina o przedstawienie szczegółowej analizy i punktacji, jaką przydzieliła komisja. Poseł Trela pytał też, czy parlamentarzyści PiS wspierali łódzkie uczelnie w trakcie tej weryfikacji. Zauważył też, że łódzkie uczelnie cieszą się dobrą renomą w kraju i na świecie.

 

Niezależnie od werdyktu wydanego przez PiS-owskich ekspertów, o których tak naprawdę niewiele wiemy oprócz tego, że pracowali na zlecenie ministra Gowina, Łódź była jest i będzie miastem akademickim - podkreśliła radna miejska Agnieszka Wieteska.

 

Radna Wieteska zauważyła, że w Łodzi istnieje dziesięć uczelni wyższych, w tym sześć państwowych, oraz 30 ośrodków badawczych, a liczba studentów przekracza 70 tysięcy. Dlatego samorząd łódzki czuje się rozczarowani i pominięty decyzją o braku statusu uczelni badawczych dla łódzkich szkół wyższych.

 

Pytany o projekty rządowe, które pomijały Łódź, poseł Trela przypomniał brak wsparcia ze strony ministerstwa edukacji czy sportu, ale też brak wsparcia w kwestii rewitalizacji.

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem